Yukarı Çık

Ağ Katmanı ve TCP/IP

01 Ekim 2021   0 Yorum

Ağ Katmanı OSI modelinin üçüncü katmanıdır. OSI modelinden daha önceki bloglarımızda bahsetmiştik.  Ağdaki bilgisayar ikinci katmanda hangi protokolde olursa olsun (Ethernet, Jetonlu Halka, ATM vb.) üçüncü katmanda bir yönlendirilmiş ağa sahiptir. Ağ Katmanı, paketlerin kaynaktan alınarak tüm yol boyunca varışa kadar durumuyla ilgilenir. IPX, DECnet, X.25 gibi yaygın protokoller olsa bile en yaygın kullanılan protokol IP protokolüdür.

TCP/IP’nin kökleri 1970’li yılların başında yıllarda Amerikan Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın (Advanced Research Project Agency , ARPA) yürüttüğü paket anahtarlamalı ağ deneylerine kadar uzanır. TCP/IP’nin kurulmasının en temel nedeni;  Amerika’daki bilgisayarların bir felaket anında da ayakta kalabilmesi ve birbirleriyle iletişimlerinin devam edebilmesi için ortaya çıkmıştır.

TCP/IP’yi düzenleyen bazı gönüllü kuruluşlar vardır. Bunlar;

  1. ISOC (Internet Society): İnternette kullanılan teknolojileri, uygulamaları, kuralları belirler. Her ülkede yerel dernekleri bulunur.
  2. IAB (Internet Architecture Board): ISOC içinde teknik kuralları önerir.
  3. IETF (Internet Engineering Task Force): İnternet standartlarını (RFC - Request for Comment) belirler ve teknik sorunlara çözüm üretir.
  4. IANA (Internet Assigned  Number Authority): İnternette kullanılan protokolleri belirler.
  5. IRTF (Internet Research Task Force): TCP-IP ile ilgili araştırma projelerinden sorumludur.

 

TCP/IP Modeli ve OSI Modeli içindeki yeri

Yukarıda TCP/IP protokolleri verilmiştir. Bu protokollere aşağıda bulunan alt başlıklarda yer alan "Protokoller" kısmından ulaşabilirsiniz. 


0 Yorum