Yukarı Çık

Sanal Makineye Linux (Ubuntu) Kurmak

20 Ağustos 2021   0 Yorum

Daha önce sanal makinelerden ve VirtualBox'dan bahsetmiştik. Bu yazımızda sanal makinede Ubuntu kuracağız. Burada en önemli kısım Ubuntu'nun iso dosyası elinizde mevcut olması gerekiyor. Ubuntu iso dosyası elinizde mevcut değilse www.ubuntu.com sitesinden indirebilirsiniz.

1) VirtualBox'ı açıyoruz ve bizi bu ekran karşılıyor. Burdan Yeni'ye tıklıyoruz. 

2) Yeni butonuna bastıktan sonra sanal makine oluşturma sayfasına yönlendiriyor. Açılan sayfada kuracağımız işletim sisteminin ismini veriyoruz. 

3) İşletim sisteminde kullanacağımız hafıza boyutunu belirliyoruz. Buradaki önemli kısım, hafıza miktarını doğru ayarlamaktır. Çünkü kendi hafızamızdan (ana makine) bu miktarı alacağı için yeşil alanlarda gezinmek doğru bir seçim olacaktır.

4) Sanal disk oluşturma aşaması

5) Kullanacağımız sanal sabit disk türü belirlenir. 

6) Sabit disk türü için "değişken olarak ayrılan" seçeneği ilerleyen zamanlarda avantaj sağlayacaktır. Çünkü diskimizin yetmediği durumlarda genişletme yapabiliriz.

 

 

 

7) Dosyalarımızın saklanacağı dizin belirlenir ve sanal sabit disk boyutu ayarlanır.

8) Bu işlemler tamamlandıktan sonra "Başlat" sekmesine tıklayabiliriz. Oluşturduğumuz sanal işletim sisteminde ayarlamaları "Ayarlar" kısmından yapabilirsiniz.

9) En önemli husus burası. Çünkü burda bir iso dosyası istiyor ve iso dosyası olmadan çalıştıramazsınız. Kuracağınız işletim sistemine göre iso dosyasını buluyorsunuz. Bu dosyayı ekleyip "Başlat" ile ilerliyoruz.

10)Ubuntu'yu CD'den çalıştırabiliriz. Fakat bizde CD olmadığı için "Install Ubuntu" seçeneğini seçiyoruz ve sıfırdan oluşturuyoruz.

11) Klavye düzenini kendimize göre seçiyoruz.

12) Güncellemeler ve diğer yazılımlarla ilgili bir şey yapmayacağımız için default olarak gelen seçeneklerden devam ediyoruz.

13) Kurulum türünü, "diski temizle ve Ubuntu'yu yükle" seçiyoruz.

14) Bulunduğumuz bölgeyi seçiyoruz.

15) Kullanıcı adı ve şifre oluşturuyoruz.

16) Ubuntu için gerekli dosyalar yükleniyor.

17) Ubuntu kuruldu. Ana ekranımız geldi. Şimdi Terminal'i açıp kod yazmaya başlayabiliriz.


0 Yorum