Yukarı Çık

Faktöriyel Hesaplama

24 Haziran 2021   0 Yorum

Bir sayının faktöriyelini bulmak için belirtilen sayıdan bire kadar olan tüm sayıların çarpımı bize faktöriyeli verir. Gösterimi n! şeklindedir. Örnek vermek gerekirse; 5! = 5*4*3*2*1 olarak hesaplanacaktır. Bu çarpımın sonucunu 120 olarak göreceğiz. Daha net kavrayabilmemiz açısından aşağıda bir kaç örnek veriyorum.

0! = 1

1! = 1

2! = 2*1 = 2

3! = 3*2*1 = 6

4! = 4*3*2*1 = 24

 

C dilinde faktöriyel hesabı 

#include <stdio.h>

int main()
{
  int fkt=1,n;
  printf("Faktoriyeli alinacak sayiyi giriniz:");
  scanf("%d",&n);

  for(int i=n;i>1;i--) 
	fkt*=i; 
	
  printf("Faktoriyel Sonucu:%d",fkt);
  return 0;
}

Değişkenlerimizde fkt (faktöriyel toplamı) ve n (faktöriyeli alınacak sayımız) bulunuyor. Dikkat etmemiz gereken nokta faktöriyel toplamımız (fkt değişkeni) 1 den başlaması gerekiyor. Eğer 0 atarsak sonucumuz 0 olacaktır. İlk önce kullanıcıdan faktöriyelini alınacak sayıyı girmesini istiyoruz. Daha sonrasında for döngüsü ile faktöriyeli hesaplıyoruz ve en son sonucumuzu ekrana yazdırıyoruz.

For döngüsündeki i değişkenimize n (faktöriyeli alınacak sayı) değerini atıyoruz. Şartımızı 1 den büyükse yapıyoruz. 1 değeri etkisiz eleman olduğu için onu dahil etmiyoruz. For döngüsü her dönmesinde fkt değerimiz artacak ve i değerimiz bir azalacak. i değerimiz 1 olduğunda ise for döngüsüne bidaha giriş yapılmayacak. 

 


0 Yorum