Yukarı Çık

Anahtarlama Algoritmaları ve Çok Görevli Programlar

13 Ağustos 2021   0 Yorum

Çok görevli programlarda, mikroişlemcinin zaman paylaşımlı olarak birden çok programı çalıştırması istenmektedir. Bu programların, birden çok programla çalışabilmesi için Mikroişlemciye anahtarlanmaları zorunludur. Bunun sebebi; mikroişlemcinin birden çok işi zaman paylaşımlı olarak yapabilmesini sağlamak ve yarım kalan işi kaldığı yerden tutarlı olarak devam ettirebilmesini sağlamaktır. Bu nedenle her görev için işletim sistemi tarafından bir veri yapısı tutulur. Bu veri yapıları, işlemin hangi komuttan başlayarak sürdürüleceği bilgisini ve varsa kullanılan kütüklerle ilgili bilgileri içermek durumundadır.

Bu işlemlerde temel amaç Anahtarlama Algoritmaları’nı kullanarak sistem başarımı yükseltmektir. Anahtarlama Algoritmaları dörde ayrılır.


1) First Come First Served (İlk gelen önce işlem görür):  Bu algoritmada ilk giren en önce çıkar. Kesmeyen algoritmadır. Dezavantajı çok uzun ortalama bekleme süreleri alabilir. Örnektede olduğu gibi ortalama bekleme süresi oldukça fazladır.

 

2) Shortest Remaining Time First (En kısa işletim süresi kalan önce işlem görür.): En kısa süreli ilk önce işleme alınır. Hem kesen hemde kesmeyen algoritmadır.Ortalama bekleme süresi oldukça düşer.

3) Priority Based (Öncelik Tabanlı): Çalışan her bir göreve öncelik atanır ve o önceliğe göre programlar işlem görür. Hem kesen hemde kesmeyen algoritmadır.

4) Round-Robin (Zaman Dilimli): İşlemlerin süresi ne olursa olsun her görev eşit süreye bölünür ve eşit zaman aralıklarına ayrılarak sırayla işlem görür.Kesen bir algoritmadır.

 


0 Yorum