Yukarı Çık

Kesilim (Interrupt) nedir? Çeşitleri nelerdir?

09 Ağustos 2021   0 Yorum

İşlemcinin yürütmekte olduğu koda ara vererek başka bir kodu çalıştırma durumuna Kesilim (Interrupt) denir. Intel işlemcilerde kesmeler üçe ayrılır.

1) Yazılım Kesmeleri (Software Interrupts): Programcının INT makine komutuyla programa dahil ettiği kesmelerdir.

2) Donanım Kesmeleri (Hardware Interrupts): Dışsal  bir birim tarafından işlemcinin kesme ucunun uyarılmasıyla çağırılırlar. Donanım aygıtlarından herhangi biri CPU’nun kontrolüne ihtiyaç duyduğunda kesme sinyalini gönderir. CPU’dan istenen iş, kesme alt programları olarak isimlendirilen alt programlar tarafından yerine getirilir.              

a) Önlenebilir Kesme (Interrupt ReQuest-IRQ): Mikroişlemcideki I bayrağı mantıksal 0 ise kesme gerçekleşir. Eğer I bayrağı 1 ise kesmeyi ihmal eder ve işine devam eder. Bu dışsal kesmelere IRQ denir.

b) Önlenemez Kesme (Non Maskeble Interrupt-NMI): Bu kesmeler hiçbir zaman bir kesme bayrağına bağlı değildir. NMI talebeli gelirse işlemci o andaki işini bırakarak kesmeye cevap verir. Yani programcı tarafından bu kesme önlenemez.

3) İçsel Kesmeler (Exception): İşlemcinin bir makine komutunu çalıştırırken problemle karşılaşması sonucu kendisinin çağırdığı kesmelerdir.


0 Yorum